Ev Genel ATIK KAĞITLARDAN OBJELERE DÖNÜŞÜM HİKAYESİ

ATIK KAĞITLARDAN OBJELERE DÖNÜŞÜM HİKAYESİ

Papier-Mâché Nedir?

Kağıtlar; biriktirilmesi, toplanması ve geri dönüştürülmesi bakımında en kolay işlenen maddelerden birisidir. Hayatımızın her alanında; evde, okulda, iş yerlerinde kullandığımız kağıtların doğaya geri dönüşü ve tekrar kullanımı uzun zamandır uygulanmaktadır.

Kağıtların bir diğer dönüşüm yöntemi de yüzyıllardır varlığını sürdüren Papier mache (kağıt hamuru) tekniğidir. Bu teknik ilkokullarda bizlere veya çocuklarımıza öğretilen kağıt hamuru çalışmalarıdır fakat bu ucuz sanat tekniğini bir çok insan hatta sanatçılar bile okul yıllarında bırakmış olur. Oysaki bu teknik sayesinde ve biraz yaratıcılıkla sevdiklerimiz için harika hediyeler ve evlerimiz için dekoratif objeler yapabiliriz.

Papier-mâché veya paper mâché olarak adlandırılan teknik sanat ve el sanatlarında çeşitli heykeller, kaseler, kuklalar, bebekler ve çok daha fazlasını yapmak için sıklıkla kullanılmaktadır ve farklı materyallerle de birleştirerek atık kağıt ve malzemeleri değerlendirebileceğimiz çevreye duyarlı bir tekniktir.

Bu teknik kağıdın belirli işlemlerden geçirilerek hamur haline getirilip istenilen şekillerde yepyeni bir objeye dönüştürüldüğü hem atık kağıtları değerlendirme açısından yararlı hem de dekoratif olarak kolaylıkla bir çok obje yapabileceğimiz en güzel yöntemlerden birisidir.

Antik çağlardan beri Doğu’da Çin ve Tibet bölgelerinde Papier mache nesneler yapılmıştır. Antik Mısır çağlarında da Mumyaların yüzünü kaplayan o enteresan maskelerin yapımında kullanılmıştır. Tabi ki o zamanlar kağıt olmadığı için bu hamurun hammaddesi papirüstür. 1720 ve 1900 yılları arasında Georgian and Victorian dönemlerinde popüler olarak kullanılmıştır. İngiltere’de 1700’lerin başında Papier mache küçük kutular, dekoratif tavanlar ve çay tepsileri gibi dekoratif süs eşyaları yapmak için kullanılmıştır. 1800’lü yıllarda oyuncak bebek yapımı için malzeme olarak kullanılmaya başlanmıştır. Hem profesyoneller hem de amatör kuklacılar, plastik malzemelerin yaygınlaşmasından çok önce, yıllarca kağıt ve talaştan yapılan çeşitli tarifler kullanmışlardır. Kuklalar için hamur haline getirilmiş bileşim, çok tatmin edici bir çözüm olmuştur.

Kağıt hamuru kuruduğunda ahşabın birçok özelliğine sahip olmaktadır. Törpülenebilir, zımparalanabilir ve oyulabilir. Kilden farklı olarak, pişirme veya fırınlama gerektirmez (tabii ki, Aceleniz varsa düşük dereceli fırında kurumayı hızlandırabilirsiniz). Akrilik veya doğal boyalar ile vernik, yüzey için mükemmel bir dayanıklılık sağlar. Aynı zamanda hafiftir ve çok uzun ömürlüdür.

Bugün, Papier mache sanat ve el sanatları için olduğu kadar geçit törenlerinde gördüğümüz pinata ve karnaval şamandıraları gibi bazı ürünlerin üretiminde de popülerliğini korumaktadır.

Gazete, kitap, müsvedde defterler, kağıt mendil, oluklu kağıt, yumurta kartonları ve çeşitli kağıtlardan kağıt hamuru yapılabilmektedir. Gazete ile iri bir kağıt hamuru elde edilir. Kağıt mendil veya tuvalet kağıdı gibi ince kağıtlar, porselen benzeri bir yüzeyle sonuçlanan ince bir hamur elde edilebilir. Kağıt hamuru yapımı için birçok farklı teknik vardır. Bazıları kağıt hamuruna kil ekler, diğerleri tutkal vb. katkı maddesini karıştırır. Kendi tercihleriniz ve malzemelere erişiminiz ile birkaç deneme sonucunda, farklı kağıt hamuru türleri elde edebilirsiniz.

Kağıt hamuru yapımının 2 temel tekniği bulunmaktadır. Bunlardan ilki kağıtları bildiğimiz hamur haline getirdikten sonra istenen şekilin verilmesidir, diğeri ise kağıtları şeritler halinde kesip, tutkallı suya batırılarak istenen objenin bu kağıtlarla kaplanmasıdır. Her ikisi de çok güzel sonuçlar ortaya çıkarıyor. Ne yapmak istediğinize ve hayal gücünüze bağlı olarak hangisini yapacağınız tamamen siz belirliyorsunuz.

Bir cevap yazın